Sarımsağın Önemli Faydaları Nelerdir ?

Neden Sarımsak Yemeliyiz ?

Sarımsak, eski çağlardan beri sağlık yararları ile bilinen gıdalardan biridir ve sıklıkla hem sağlık hem de lezzet amacıyla kullanılmaktadır. İnsanlar arasında doğal bir antibiyotik olarak da adlandırılan sarımsağın olumlu etkileri saymakla bitmiyor ve her geçen gün yeni faydalar keşfediliyor. Sarımsak, anti-bakteriyel özelliği sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Sarımsak, özellikle kış aylarında soğuk algınlığının önlenmesinde ve hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir. Ülkemizin pek çok bölgesinde insanların kışın soğuk algınlığına çare olarak sarımsağı yuttuğu görülmektedir. Bu, sarımsağın uzun zamandan günümüze kadar hastalıklara karşı koruyucu bir ajan olarak kabul edildiğini göstermektedir.

Sarımsağın kalp ve damar hastalıkları, kanser, şeker hastalığı gibi birçok hastalığa olumlu etkisi olduğu için sarımsak çok değerli bir besindir. Özel hastalığı olanlar için tavsiye edilmez. Onun dışında güvenle tüketilebilir.

Sarımsağın Faydaları

Sarımsak, insan vücudunu birçok hastalıktan korumaya yardımcı olan doğal bir besindir; saç ve tırnak sağlığının korunması, kanserin önlenmesi, cinsel sağlığın korunması, kilo kontrolü, kronik hastalıkların önlenmesi gibi birçok alanda pek çok faydası vardır ( Kardiyovasküler hastalık ve diyabet gibi). Bu faydalardan yararlanmak için pişirilmiş yemeklere öncelik verilmesi tavsiye edilir, vitamin kaybını önlemek için taze yenmesi tavsiye edilir.


Sarımsağın Cinselliğe Faydası

E vitamini, cinsiyet hormonlarının normal salgılanmasında ve cinsel sağlığın korunmasında çok önemli bir rol oynar. Sarımsak E vitamini açısından zengin olduğu için kadınların östrojen ve progesteron gibi cinsiyet hormonlarının dengesini korur.
Kan dolaşımını hızlandırması sayesinde düzenli olarak sarımsak tüketen erkeklerin cinsel organlarında kan hacmi artmış ve cinsel performansı artmıştır. Ayrıca artan sperm miktarı ve kalitesinden dolayı aile planlaması yapan çiftlerin düzenli olarak sarımsak tüketmeleri önerilir. Bu aynı zamanda in vitro fertilizasyon(Tüp Bebek) ve aşılama yoluyla çocuk sahibi olmayı planlayan çiftlerin sarımsak tüketimine dikkat etmeleri için de faydalıdır

Sarımsağın Kansere Faydası

Hücrelerin kansere karşı korunmasında en önemli rol, besinlerle birlikte alınan antioksidanlardır. Sarımsak, en önemli antioksidanlar olan C ve E vitaminleri ve selenyum mineralleri bakımından zengindir. C vitamini hassas bir vitamin türüdür ve metallerle temas ettiğinde etkisini kaybedecektir. Bu nedenle taze yenen sarımsak metal bıçakla kesilmemeli ve metal ürünlerle temas ettirilmemelidir. Aynı zamanda sarımsak kükürt içerdiği için çok güçlü bir antioksidandır. Bilimsel araştırmalar, düzenli sarımsak tüketiminin beyin tümörlerini, kolon kanserini, yemek borusu kanserini, mide kanserini, prostat kanserini, cilt kanserini ve tiroid kanserini önleyebileceğini gösteriyor. Sarımsak, mevcut kanser hastalarında yüksek antioksidan içeriğine sahiptir, bu nedenle tedavinin başarı oranını artırmaya yardımcı olur ve sağlıklı hücrelerin tedaviden olumsuz etkilenmesini engeller. Bu nedenle kanserle mücadele eden ve kanserden korunmak isteyen herkesin düzenli olarak sarımsak tüketmesi gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.