HAMİLEYKEN ORUÇ TUTULUR MU?

HAMİLEYKEN ORUÇ TUTULUR MU?

Ramazan ayına sayılı günler kala herkesi tatlı bir telaş sardı. Her yıl olduğu gibi bu senede oruçluyken neler yasak? orucu ne bozar gibi soruların cevapları merak edilmektedir. Din adamlarına en fazla sorulan sorulardan biri de hamileyken oruç tutulur mu? olmaktadır.

Hamileyken oruç tutmak isteyen fakat 13 14 saat süren açlığın bebeğine herhangi bir zararı olup olmayacağı konusunda endişe duyan anne adayı var. Bu konuda kadın doğum uzmanı hekimlerin büyük bir çoğunluğu hem fikir olsa da bazı doktorlar hamilelik döneminde oruç tutmak konusunda daha ılımlı bir yaklaşım sergiliyor.

Hamileyken oruç tutmak bebeğe zarar verir mi?

İslam dini her konuda olduğu gibi hamile kadınlara zorluk değil kolaylık sağlamıştır. Ramazan ayında hamile bir kadın oruç tutmakla mükellef değildir. Ancak, hamileyken tutulmayan orucun daha sonra kaza edilerek tutulması gerekir.

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan, bebeğin sağlığında ve gelişiminde bir problem olmayan hamile bir kadın doktorunun onayı ve kendi kararıyla oruç tutabilir. Normal zamanlarda da hamilelikte çok fazla yemek yemek önerilmez. Bebek ve anne sağlığı için en ideal olan dengeli beslenmektir. Hâl böyle olunca anne adayı gün içerisinde tüketmesi gereken gıdaların yarısını sahurda diğer yarısını da iftarda yedikleri takdirde bebek ve anne alması gereken vitamini alır. Ancak, hamileyken oruç tutmak bebeğe zarar verir mi? sorusuna en doğru cevabı doktor verebilir.

Anne adayı hamilelik öncesinde de açlığa dayanamayan bir yapısı var ise aç kaldığı zaman tansiyonu düşüyorsa hamileyken oruç tutması doğru olmayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.