ÇOCUK PSİKOLOJİSİNİN SAĞLIĞINA ETKİLERİ

Alanında binlerce kitap yazılmış bir konu çocuk psikolojisi. Çocuklar canınızın bir parçasıdır. Sizin bir parçanızdır ancak sizin gibi düşünüp davranmak zorunda değillerdir. Çocuk dünyaya geldiği andan itibaren bir bireydir. Farklı duyguları düşünceleri bulunmaktadır. Öncelikle bunu kavramalı ve buna göre hareket etmeliyiz. Bir çocuğu anlamak için kendimizi o yaşlarda hissetmeye çalışmalıyız. Empati kurduğumuz vakit o çocuğun isteklerini duygularını daha da iyi anlayabiliriz.

 

Çocuklar bizim geleceğimizdir. Çocuklara bir birey gibi davranmalıyız ancak bunu çocuk kötü niyetle kullanmaya başlayabilir. Kötü niyetler kullandığını anladığımız anda hemen duvarlarımızı örmeliyiz. Çocuklar hayatlarında karşılarına her tür olayın çıkabileceğini bilmeliler. Bulunduğumuz ülke ve konum gereği çocuklarımız hiç yokluk görmemektedir. Hal bu iken sürekli her istediğini almak yerine az da olsa bazı şeyleri anlatarak ona tutumlu olmayı öğretebiliriz. Yemeklerden önce asla abur cubur tarzı hazır gıdalardan vermemeliyiz. Aksi durumda mideleri bu tarz yemeğe alışacak ilerde herhangi bir obez hastalığı ile karşı kaşıya kalabilecektir.

 

Çocuklar bazen kendilerini olduklarından daha büyük göreceklerdir. Bu durumda onlara sürekli telkinlerde bulunarak kendisinin daha yaşantısının başında olduğunu hatırlatmalıyız. Çocuklarımız okul çağındalar ise her gün derslerinde muhakkak yardımcı olmalıyız. Yardım edemeyeceğimiz durumda isek muhakkak bir destek almalıyız. Uzman görüş ve düşüncelere her bireyin her zaman ihtiyacı olmaktadır. Ailemizi çok iyi tanıyan bir psikolog bu konuda çok kolay size hizmet verecektir. Sorunlu olabileceğini düşündüğünüz zamanlarda birlikte pedagoglardan destek almaya gitmenizi her zaman öneririz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.