Cardano (ADA) Nedir?

Cardano (ADA) Nedir?

Cardano, kripto para borsasında bulunan paraların gönderimini ve alımını gerçekleştirmek üzere kurulan bir tür platformdur. Her geçen gün gelişen ağı ve yükselen değeri ile özellikle uzun vadeli yatırımlarda bir numaralı seçenek olan Cardano, gösterdiği bu hızlı büyüme ile kripto para piyasasında da en fazla araştırılan konular arasında gelir. Cardano nedir ve nasıl kullanılır gibi sorulara alınan yanıtların ardından çok sayıda kripto borsa yatırımcısı Cardano ile uzun vadede oldukça büyük gelirler elde etme planı yapar.

Cardano’nun Tanımı ve Kapsamı

Cardano (ADA) temelde bir kripto para birimi olmasına karşın Cardano’yu sadece bir kripto para olarak görmek ve yargılamak doğru değildir. Cardano aynı zamanda bir teknolojik platformdur ve bu platform bugün dünya genelinde birçok yabancı ülkede finansal uygulamaları izlemek ve takip etmek amacı ile aktif olarak kullanılmaktadır.

Cardano’nun yapısı oldukça basittir. Bu platform daha kolay bir şekilde güncelleme yapabilmeyi mümkün kılar ve yumuşa çatallanmalar durumunda yükseltme yapabilmeyi sağlayacak bloklardan oluşur. Cardano’nun temel üretim ve kullanım aşamalarının bitmesinin ardından ilerde ikinci boyutta daha geniş kapsamlı kullanılmasını sağlayacak işlevler de bu platforma dâhil edilecektir. Böylece bir ileri seviyede Cardano üzerinden ticari ilişkileri destekleyecek her türlü yatırım anlaşmalarını imzalamak ve akılı sözleşmelere de dijital üzerinden yön vermek mümkün olacaktır. Bununla birlikte Cardano platformları bugün herhangi bir merkeze bağlı olmayan uygulamaları da birbirine bağlayıcı özelliğe sahip hale getirerek onların da hizmetlerini yürütebilme yetkisine sahip olacaktır.

Cardano (ADA)’nın Kurucusu

Cardano(ADA)’yu Charles Hoskinson kurmuştur. Charles Hoskinson aynı zamanda blockchain teknolojini geliştiren ve birçok kilit projede önemli başarılar elde etmeyi sağlayan ekibin de başında gelen isimdir. Aynı zamanda bu isim Cardano’nun yanı sıra Etherium ve Etherium Classic gibi kripto para birimlerinin kuruluşunda da etkin rol üstlenmiştir.

Cardano’nun Diğer Birimlerden Farkı

Cardano birçok farklı yönü ile diğer kripto para birimlerinden ayrılır. Her geçen gün haberlerde Cardano’nun ddğer kazanacağı ve uzun vadede çok iyi işler başaracağına yönelik haberler insanlara sunulur. Bunun temel nedeni Cardano’nun süfrekli olarak teknik anlamda olumlu gelişmeler sunmasıdır. Şu an en bilinen olumlu gelişme ise Cardano’nun kurduğu blok oluşturma algoritma sistemidir.

Bir diğer önemli Cardano çalışması ‘Alternatif Alım Kanıtı’dır, ki bu çalışma kripto para madenciliği esnasında tüketilen enerjinin düşürülmesi amaçlarını kapsar. İlk olarak kullanıcı cüzdanlarının güvenliğini ele alarak çalışmalarına başlayan Cardano bunun yanı sıra birçok önemli sistem ve güvenlik çalışmasını da hayata geçirdi.

Cardano Madenciliği

Cardano sadece kripto para borsalarından takip edilen bir para birimi değildir. Tercih halinde Cardano madenciliği yapmak ve Cardano üretmek de mümkündür. Yine Bitcoin madenciliği ile benzer bir sistem üzerinden yapılacak maden çalışmaları ile Cardano elde edilebilir.

Cardano madenciliği sistemi için öncelikle kripto para cüzdanına bir miktar Cardano bakiyesi yüklemek gerekir. Ardından bu yatırım üzerinden belirli bir oranda Cardano elde edilir. Cardano madenciliği herhangi bir elektrik sistemine ve teknolojine gerek duymadan üretilebilen bir sistemdir. Cüzdanda bulunan Cardano miktarı üzerinden yatırımcılara ödül olarak Cardano gelir ve bu şekilde son derece kolay ve pratik bir şekilde Cardano üretimi yapmaktan bahsedilebilir.

Cardano Nasıl Satın Alınır?

Türkiye’de bugün birçok farklı kripto para birimini kolay yollardan satın almak mümkündür. Tıpkı diğer birimlerde olduğu gibi kolay bir şekilde Cardano alımı yapmak da mümkündür. Herhangi bir evrak veya bilgi gerektirmeyen bu alım işlemi kripto para sistemleri üzerinden gerçekleştirilir. Uygulamalar üzerinden kripto para piyasalarına giriş yapan kullanıcılar burada diğer kripto para birimleri arasından Cardano’yu tercih ederek diledikleri kadar Cardano(ADA) satın alabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.