BİTCOİN İLE PARA KAZANMA YOLLARI

BİTCOİN İLE PARA KAZANMA YOLLARI

İlk defa 2009 senesi içerisinde temeli atılan Bitcoin para birimi, 22.05.2010 tarihi itibarinden bu zamana hızlı bir şekilde yükseliş gösteren kripto para birimi borsasında liderlik koltuğunu korumayı başarılı bir şekilde sürdürüyor. Bitcoin para bitimi nedir bu işten nasıl para kazanılır sorularının cevaplarını merak etmekte olan kullanıcı insanların rakamı Twitter üzerinde milyonlarca takipçi sayısı olan ceo diye tabir edilen ünlü insanların paylaşımlarıyla merak konusu haline geldi. Tesla ile SpaceX kurumlarının CEO’su Elen Musk gibi birçok ünlü insanın paylaşımlarıyla destek verdiği Bitcoin para biriminin değer ölçüsü her geçen zaman artarak devam etmektedir. 2021 senesine 42 bin dolar rakamı ile giren Bitcoin para biriminde sert düşüş durumları meydana gelse de analist yapan uzmanlar 2021 senesi sonlarında Bitcoin para biriminin fiyatlarının yükseliş göstereceğini tahmin etmektedir.

2009 senesinde Satoshi Nakamoto adlı kişi aracılığı ile meydana çıkan Bitcoin para birimi (sembolik ifadesi: ₿, kısaltılmış biçimi: BTC) hiçbir resmi kurum ve kuruluşla herhangi bir bağı bulunmayan ve merkezi olmayan ilk ortaya çıkmış olan kripto para birimidir.

 Kripto paralar, gerçekleştirilen işlemleri güvenli bir hale getirmek için kriptografi diye ifade edilen başka bir ifade edilmek gerekmekte ise şifreleme yöntemi kulanılan, çalışma biçimi nakit paraya alternatif takas biçimi olarak dizaynı yapılmış bir teknolojik varlık biçimi, sanal bir yardımcıdır. Kripto para birimlerine bir başka ifade ile dijital döviz birimi, alternatif bir döviz şekli diyebiliriz.

 Kripto yani elektronik para birimleri bir devletin ortaya çıkarmış olduğu bir para biçimi değildir. Merkezi olmadan varlığını sürdüren kripto para birimleri bu nedenle hiçbir banka kuruluşuna tabi bir şekilde çalışmaz. Elektronik para birimleri hiçbir insan aracılığı ile yönetilmesi söz konusu bile olmamaktadır. Taklit edilmesi olanaksız olan bu paraların takas şekli de mümkün olmamaktadır. Fiziki bir eşya olmaması nedeniyle kazanılma durumu yoktur.

BITCOIN PARA BİRİMLERİ NASIL ORTAYA ÇIKMAYI BAŞARDI?

Satoshi Nakamoto adı verilen insanın aracılığı ile makalesini kalem aldığı Bitcoin para birimi ağı 3.01.2009 senesi içerisinde hayata geçirilmiş oldu. Satoshi Nakamoto adının bu ekibin ismi veya makaleyi kaleme alan şahsın isminin mahlası olabileceğine dair ifadeler vardır ama bu hususta kesin bir bilgi bulunmamaktadır. 21 milyon rakamına ulaşmayı başaran Bitcoin para birimi, genesis blok üzerinde olduğu ifade edilerek sınırlı bir hale getirilmiştir. Bitcoin para birimin ilk defa işleme geçirilmesi ve ilk defa transfer edilmesi ise Satoshi Nakamato adlı insana geliştirilmesi için bu şahsa yardım eden kriptograf olan Hal Finney ile aralarında gerçekleşmiş oldu. İlk alışveriş de bu ağın ortaya çıkarılmasından sonra tahmini olarak bir buçuk sene sonra yani 22.05.2010 tarihi içerisinde 10.000 Bitcoin parası karşılığı sonucunda pizza alımı yapılarak gerçekleştirilmiştir.

22.07.2013 zamanı itibari ile dolaşım durumunda olan Bitcoin paralarının toplam değer ölçüsü 1.2 milyarlık dolar birimi seviyesinde iken 26 Temmuz 2020 tarihinde bu değer ölçüsü 182.967.290 milyarlık dolar olmayı başarmıştır. Güncel şekliyle üretimi yapılmış toplam bitcoin para birim oranı 18.443.043 seviyelerine ulaşmayı başarmıştır. Bitcoin para birimini daha iyi anlayabilmek için biraz daha detaylandıralım. Bir uçtan diğer uca elektronik şekilde para akışı gerçekleştirilen, sanal olan bir paradır. 2009 senesi itibariyle, aracısız olarak bir uçtan diğer uca dijital bir para transfer işleminin gerçekleştirildiği borsa sistem şekli olarak insanlara açılmıştır.

İlk kez başarılı elektronik para birimi olan Bitcoin parası, hiçbir merkeze tabi olmayan, sahibi veya bir temsilciliği olmayan bir sistem şeklidir. Dışarıdan gelecek veya gelmesi muhtemel bir saldırıya karşı güvenilir bir tasarım olarak ortaya çıkarılmıştır. Güvenlik konusunda önlem alınarak ortaya çıkarılmış bu tasarımın gayesi, Bitcoin para biriminin basımına mani olmaktır. Veriler değişikliğe uğramadan ve silinme işlemleri gerçekleştirilmeden şifreli bir hale getirilmiştir. Dağınık olan, sürekli büyüme gösteren, epeyce güvenilir bir sistem şeklidir. Bu sistem içerisine bir engelleme durumu ya da kısıtlanmadan her insan yatırım yapan biri olarak katılım gösterebilir. Bitcoin para birimi, insanlara kimliklerini açıklanmadan para gönderim inkanı sunan, İnternet sayesinde alışveriş veya yatırım yaparak para kazanma olanağı sağlayan bir sistemdir. Bitcoin para biriminin değer ölçüsünü, bu piyasadaki arz ve talep şartları belirlemektedir. Bu para birimine talep artış gösterince yükselen fiyat, bu talebin düşüşe geçmesiyle de azalışa geçmektedir. Bitcoin para birimi ile nasıl kar sağlanır sualine cevap vermek gerekirse, ücret verilmeksizin bir borsa sisteminde hesap açmak ile bu sisteme katılım sağlanmaktadır. Bunun ardından açmış olunan hesaba türk lirası olarak, dolar ya da Euro para birimleri ile yükleme yaparak ( imkan varsa kredi kartı aracılığıyla) bitcoin parası alınabilmektedir. Satın aldığınız bitcoin para biriminin miktarı hesap cüzdanınıza eklenmekte ve istediğiniz zaman bu paraları satabilirsiniz. Eğer satış işlemini yaptığınız zamanda borsada olan talep yükseliş gösterdiyse, fiyat yükselişe geçer, normal olarak kar sağlamış olursunuz.

Şunu da belirmek gerekir ki lazım gelen donanıma erişmek şartı ile bu işlem için yapılmış bitcoin para birimi madencilik havuzları içerisinde, bitcoin para birimi madenciliği yapılarak bitcoin ile altcoin kazanımı sağlayabilirsiniz. Bu havuz sistemi aracılığıyla kazanılmış olan coinleri oluşturulmuş olan cüzdan hesabına aktarımını sağlayabilirsiniz. Bitcoin madenciliğinde katılım gösteren sayısı artış gösterdikçe bloktan elde edilen gelir artar. Kullanıcının donanım gücünden elde edilen bitcoin, diğer kullanıcıların bilgisayarları ile güç birlikteliği yaparak daha fazla coin kazancı sağlama imkanı vardır.

BTC ile Al-Sat Nasıl Yapılmaktadır?

Daha evvel de açıklamasını yaptığımız gibi Bitcoin para birimi borsası içerisinde bir cüzdan hesabı açmak ile Bitcoin para birimi alım- satım işlemi gerçekleştirilebilir. Eğer yapılacak işlem Türk borsası içerisinde yapılıyor ise TL karşılığı olan kredi kartı veya cüzdan hesabına havale biçiminde alım yapılmaktadır. Gerçekleştirilecek yatırımın haline göre hareket edilmektedir. Eğer kısa zamanda kazanç sağlamak ise asıl gaye, Bitcoin para birimi hesaplarının bağlı olduğu borsalar düzenli bir şekilde takip edilmektedir. Dalgalanma durumu tahmin edilerek alış veya satış ile kazanç sağlamak gayesi ile hareket edilmektedir. Zarar etme olasılığı da bu sistem içerisinde karşınıza çıkabilecek bir durumdur. Fakat günlük ya da haftalık takipler gerçekleştirilmesi durumunda bu risk olasılığı en aza indirilmesi sağlanabilir. Bu sistem her insanın kullanabileceği kadar kolay bir şekilde uygulanması nedeniyle borsa takibi de basittir. Uzun zamanlı yapılması amacıyla yatırımlar da gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda piyasa takibi gerçekleştirmek için sarf etmeniz gereken emek de değişiklik göstermektedir.

https://muhabbit.com/bitcoin-ile-nasil-para-kazanilir-btc-al-sat-nasil-yapilir/ https://finans.mynet.com/haber/detay/kripto-para/kripto-para-bitcoin-btc-bitcoin-nedir-nasil-alinir-bitcoin-e-nasil-yatirim-yapilir-nereden-alinir/414375/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.